Kometa C/2011 L4 Pan-Starrs
Piąty dzień polowania na Kometę Pan-STARRS przyniósł niesamowitą niespodziankę. Pogoda, przejrzystość sprzyjała, ok -5, silniejszy wiatr dość mocno obniżał komfort fotografowania. Mimo tego warto było wybrać się na zdjęcia gdyż zbliża się do Polski front z chmurami i opadami śniegu. Obserwacji komety towarzyszyło bardzo rzadkie zjawisko jakim jest zorza polarna. Mimo, że nie mamy ujęć samej zorzy to udało się wydobyć charakterystyczną kolorystykę z poszczególnych ujęć. Zastosowaliśmy jeden balans bieli do większości ujęć z zorzą 3300 kelwina i wydobyliśmy różowawe niebo. Zdjęcia komety są na ogniskowej 200mm, a w tle łuna miasta co utrudniło rozpoznanie zjawiska na miejscu. W dalszej części jest kilka ujęć szerokokątnych, na których widać zanikającą różowo-zielona zorzę polarną. Przy okazji wieczoru uchwyciliśmy kilka ujęć koniunkcji Księżyca z Jowiszem oraz jego księżycami. Aktualnie idzie chwilowe załamanie pogody co na kilka dni wstrzyma dalsze polowanie na kometę Pan_STARRS.
Czytaj więcej o Astro-warsztatach
Zdjęcia 16 marca 2013
Dziś pogoda dopisała na 100% ok -4, bezwietrznie i dobra przejrzystość powietrza pozwoliła uchwycić Kometę Pan-STARRS.
Zdjęcia 15 marca 2013
Dziś pogoda i czystość atmosfery pozwoliła nawet z centrum miasta na fotografowanie komety Pan-STARRS. Księżyc jeszcze tak mocno nie przeszkadza, a kometa z każdym dniem jest na niebie coraz wyżej. Warto jeszcze na nią polować!!
Zdjęcia 14 marca 2013
Mimo lepszej pogody dzisiejsze uchwycenie komety Pan-Starrs było również trudne. Stosunkowo jasne niebo opóźniło dostrzeżenie nie za jasnej już komety, -5 stopni, lekki wiatr i ok 2 godziny sesji. Kolejne cenne doświadczenie zdobyte. Zobaczymy co przyniosą kolejne dni.
Zdjęcia 13 marca 2013
13 marca 20013 udało się pierwszy raz uchwycić kometę Pan-STARRS
Smog, wilgotność i stosunkowo jasne niebo utrudniły czyste uchwycenie komety. Najlepiej ją zaobserwujemy tuż nad horyzontem, ale czy pogoda na to pozwoli przekonamy się już 14.03. W czwartek kolejne polowanie!!